Czy jest sens stawiać zakłady na szachy?

Jeśli też całe życie słuchasz „komplementów” z gatunku tych o refleksie szachisty, to szachy nie kojarzą Ci się pewnie zbyt pozytywnie. Ot, rozrywka dla jajogłowych. Warto jednak zwalczyć w sobie ten stereotyp – szachy to niezmiernie ciekawa dyscyplina sportowa, w której sprytnych strategii i emocjonujących zwrotów akcji jest dużo więcej niż w meczach polskiej Ekstraklasy.

Obstawianie szachów

No i do tego na szachach można nieźle zarobić. Wystarczy podejść do nich tak jak do każdego innego sportu – jako do dyscypliny, na którą można stawiać zakłady. W szachach nagła kontuzja zawodnika czy gorszy dzień sędziego nie może przesądzić o wyniku, więc obstawiając szachowe pojedynki, można czuć się pewniej niż w przypadku sportów wymagających tężyzny fizycznej. Po prostu więcej zależy od Twojej analizy niż od zwykłego pecha. Niestety tylko jeden duży polski bukmacher ma w swojej ofercie porządną sekcję poświęconą szachom, ale przynajmniej nie jest to jakiś pośledni gracz – mowa o popularnym wśród fanów zakładów LVbet kod promocyjny. Oprócz tego obstawisz szachy w Pinnacle, ale to zdecydowanie mniej znany na tę chwilę bukmacher. Fortuna ma kategorię Szachy, ale jest ona zwykle pusta.

Jakie można stawiać zakłady?

Jak wygląda obstawianie rozgrywek szachowych w porównaniu do bardziej typowych sportów? Nader podobnie. Obstawiać będziesz klasycznie brzmiące rezultaty – kto wygra mecz? A może będzie remis? Kto wygra z handicapem? W ilu ruchach zamknie się partia i kto stanie na podium całego turnieju? Można się poczuć prawie tak samo jak podczas obstawiania meczów Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Większość z wymienionych powyżej rodzajów zakładów znajdziesz prawdopodobnie w Polsce, ale poza granicami naszego kraju zdarzają się też ciekawsze wydarzenia. Niektórzy bukmacherzy pozwalają założyć się na przykład:

 •       Jaki będzie pierwszy ruch w jakiejś grze – d4, e4 czy jakikolwiek inny?
 •       Czy w każdej z gier turnieju zdarzy się szach?
 •       Czy pierwsze zwycięstwo turnieju odnotują białe czy czarne figury?
 •       Ile pionków pozostanie na planszy po rozstrzygnięciu gry?

To całkiem ciekawe zmienne, które pozwolą się wykazać szczególnie osobom mającym spore pojęcie o szachach i rywalizujących zawodnikach.

Gdzie obstawiać?

Jak już było wspomniane, jedynym dużym bukmacherem w Polsce, który ma sensowną ofertę szachową jest LVbet. Za granicą sytuacja wygląda nieco lepiej – szachów możesz szukać między innymi na:

 •       Bwin (spora oferta)
 •       Betsafe (okazjonalna oferta)
 •       10bet (okazjonalna oferta)

Są również inne zakłady bukmacherskie, w których można obstawiać szachy, ale nie są one dostępne dla osoby przebywającej w Polsce.

Jakie pieniądze można wygrać na szachach i jak to zrobić?

Wymieniono już trochę pozytywów obstawiania gier szachowych – szachiści nie zwykli ulegać kontuzjom ani wpadać w poślizgi. Losy gry są zależne od dwóch osób, nie całych drużyn i trenerów wyznaczających taktykę. Jakie są jednak minusy? Głównym negatywem są limity, które często obowiązują na portalach bukmacherskich. Raczej nie postawisz na szachy wielkich pieniędzy.

Najbardziej pozytywnie możesz się nastawić na zakłady na żywo, choć niestety w Polsce są one dostępne rzadko. Bukmacherzy nie są za dobrzy w ocenianiu szans poszczególnych graczy. Jeśli naprawdę dobrze rozumiesz tę grę, spokojnie wywnioskujesz, kiedy warto postawić zakład, bo akurat bukmacher źle szacuje kursy. Jeśli natomiast nie wiesz wiele o szachach, masz raczej małe szanse na wykiwanie buka. Oto jednak kilka statystycznych ciekawostek, które mogą Ci pomóc zdecydować o obstawieniu w danej sytuacji:

 •       Białe piony odnoszą 52-56% spośród zwycięstw
 •       W ponad 1/3 przypadków zachodzi remis
 •       Średnia liczba ruchów na partię to 40,78
 •       Słabszy gracz w konfrontacji z lepszym ma większe szanse na zwycięstwo, jeśli prowadzi szybką, agresywną grę
 •       Najpopularniejsze ruchy otwierające to e4 i d4

Czy warto więc obstawiać szachy? Biorąc pod uwagę limity i niską dostępność zakładów, na tę chwilę jest to raczej zabawa niż coś, w co można poważnie się zaangażować. Jeśli jednak jesteś szachowym ekspertem, masz poważne szanse zagięcia bukmacherów swoją wiedzą.