Poczuj się jak zawodowy myśliwy

Myślistwo nie kojarzy się dziś dobrze. To stary, brutalny sport nie mający nic wspólnego z szacunkiem dla natury, a jedynie sprzyjający zabijaniu zwierząt – błąd. Współcześni chętnie powracają do przeszłości, by odkrywać ją na nowo, tak dzieje się z modą, remake’ami filmów, biżuterią, nawet literaturą… Myślistwo, ta osobliwa, głęboka relacja człowieka z naturą nabrała dziś wyjątkowej jakości vintage. Powraca, ale w nieco zmienionej formie i zmienionej filozofii w myśl współczesnego humanitaryzmu. Tak, moi drodzy, myślistwo znowu jest „cool”.

hunting-dog
Żyjemy w epoce cyfryzacji, szybkiego przepływu informacji, rozpędzonego trybu życia, rozmachu technologicznego… Ale ciągle czegoś brakuje. Są medytacje, spotkania, działalność charytatywna, coś, co pozwoli nam ugasić pożar w naszych umysłach. Mężczyźni na przykład mają takie hobby jak samochody, oczywiście, ale tak jak kobiety odkrywają w sobie też nową potrzebę: bliskości z naturą. Myślistwo wiąże się z prastarą tradycją zakorzenioną głęboko w historii człowieka, kojarzy się z walką o przetrwanie, zapewnieniem bytu rodzinie i pojedynkiem z drapieżnikiem. To przeszłość oczywiście, ta sztuka jednak przetrwała do naszych czasów, dostosowując się do obowiązujących praw zwierząt. Polowanie na nadmiernie rozmnożone w okolicy drapieżniki czy szkodniki pomaga słabszym roślinożercom i pozwala uzupełniać równowagę w ekosystemie, jednocześnie wzmacniając świadomość ekologiczną myśliwego. Strzelba nie jest już oznaką dominacji człowieka nad przyrodą, ale sposobem na odkrywanie granic własnego strachu i wytrzymałości, a także spotkanie twarzą w twarz z tajemniczymi mieszkańcami natury. Myśliwi uczą się, jak poruszać się w terenie, poznają rytm dnia, wschody i zachody słońca, umieją radzić sobie w niekorzystnych warunkach. To doskonała okazja, by oddzielić się całkowicie od cywilizacji i zagłębić w świat, z którym kiedyś mieliśmy głębszą relację. Taka oto filozofia rządzi dziś współczesnymi myśliwymi, którzy polują na zwierzynę, by odkryć istotę starego instynktu, poczuć się blisko natury i współpracować z nią na pokojowych warunkach.

Łowy wymagają sporego przygotowania fizycznego. Polowanie może trwać całymi godzinami, w deszczu i upale, trzeba znać teren i umieć rozpoznawać znaki wokół siebie. Kto myśli, że to sport dla samotnych, bardzo się myli. Myślistwo to przede wszystkim braterstwo między członkami grupy, która zacieśnia więzy między sobą na przestrzeni tygodni, miesięcy, nawet lat. Współpraca jest niezbędna i nie ma miejsca na samowolkę. Trzeba wiedzieć, kiedy ruszyć, a kiedy sobie odpuścić. To sport, który hartuje charakter i wyrabia w nas ważne cechy: cierpliwość, wytrzymałość, spokój ducha. Wyobraźmy sobie zatem grupę siedzącą wokół płonącego ogniska, piekąc swoją zdobycz i opowiadając sobie historie ze swojego życia. Myśliwi zazwyczaj przyjaźnią się od lat, każdy początkujący zaś ma szansę na ciekawe, nowe znajomości. Nie ulega wątpliwości, że przeciwników myślistwa w dalszym ciągu jest wielu, ale nie można też zaprzeczyć, że jest to sport grupowy, wiąże się ze swoistym rytuałem, który celebruje instynkt i kontakt z naturą.

Myślistwo to droga impreza. Podstawą jest oczywiście dobry sprzęt, czyli pierwsza broń, śrutówka albo sztucer. Popytajcie w sklepach albo znajomych z koła łowieckiego, jakie kalibry najlepiej się nadają. Poza tym wyposażenie: latarki, noktowizory, noże, pokrowce, wabiki… Tak, to wszystko kosztuje, ale taka jest natura tego sportu. Do tego dochodzi jeszcze odzież, czyli odpowiednie kurtki, kamizelki, spodnie, buty, nawet okulary. Wszystko to kosztuje, radzimy więc przygotować sobie przeznaczony na te wydatki kapitał.

Wskazówki dla początkujących? Sporo pracy i zaangażowania są bezcenne. Myśliwy musi być przygotowany fizycznie i nabyć zdolności indywidualne. Zanim jednak staniecie się pełnoprawnymi myśliwymi, trzeba spełniać pewne warunki prawne. Zacznijmy od zdania testów teoretycznych i praktycznych, po których można starać się o prawo do posiadania broni. Jednak nawet i wtedy myśliwy nie może po prostu wkroczyć do lasu i zacząć polowanie. Koła łowieckie (do których naturalnie warto należeć) mają kalendarze z informacjami, kiedy i na co można polować. Poza tym każda zabita sztuka musi zostać zgłoszona. Myślistwo jest dziś ściśle regulowane i każdy myśliwy płaci karę, jeśli odważy się złamać obowiązujące go prawa, na przykład polując na zbyt wiele zwierząt. Najważniejsze na początku to nie zrażać się wymaganiami sztuki myślistwa. Kiedy rozpocznie się pierwsze polowanie wśród towarzyszy, uczucie na pewno będzie unikalne i pobudzi apetyt na więcej.

Myślistwo to nie przelewki. To poważna filozofia i duża odpowiedzialność. Jeśli wykonuje się ten sport należycie i z odpowiednim szacunkiem do przyrody oraz jej mieszkańców, mamy do czynienia z fascynującym rytuałem braterstwa i zgłębiania tajemnic natury. Odważcie się spróbować.