Wspinaczka – sport dla odważnych

Wyjaśnijmy sobie coś na wstępie: to nie jest sport dla ludzi ze słabymi nerwami. Kto jednak jest gotowy na spore wyzwania i ma ambicje, by wzmacniać się fizycznie i mentalnie, wspinaczka jest właśnie dla Was. Ów sport świeci dziś triumfy, kursy wspinaczkowe można znaleźć wszędzie, a zajęcia wspinaczki ściankowej są zazwyczaj zapełnione po brzegi. Dlaczego? To proste: jedyne w swoim rodzaju wspomnienia i dreszczyk emocji, którego nie znajdziecie nigdzie indziej. Uwaga! Łatwo się uzależnić…

climbing
Choć to sport wymagający fizycznie, ludzie podejmują się jego wyzwania z wielką chęcią. Rzeczywiście, jest coś niezwykle atrakcyjnego we wspinaczce, co przyciąga rosnące rzesze entuzjastów. To przede wszystkim adrenalina i emocje, które pozwalają jednocześnie odstresować się od życia codziennego. Jeśli siłownia jest dla Was zbyt monotonna, wspinaczka zapewni Wam wrażenia bez problemu. Odrobina ryzyka nikomu nie zaszkodziła, prawda? Wspinaczka to przede wszystkim wysoka wytrzymałość nie tylko ciała, ale i charakteru. Łatwo w połowie wyprawy odpuścić albo zwyczajnie stwierdzić, że „nie dam rady”, ale sport ten jest właśnie po to, żeby rzucać sobie wyzwania i śmiało je realizować. Pokonując własne granice, uczymy się pokory i cierpliwości w dążeniu do celu. Jeśli oddacie się temu zajęciu, czeka Was doskonały trening dla ciała. Wspinaczka wyrabia mięśnie ramion, klatki piersiowej, ud, brzucha, pośladków i jeszcze innych mięśni, które długo by wymieniać. Poczujecie się pewni siebie i ambitni, odporni na stres i pełni optymizmu. Jeśli natomiast zdecydujecie się na trudniejszą wspinaczkę górską, do tego jeszcze dochodzą wrażenie estetyczne. Te widoki! Nie bez kozery fani cenią sobie nasze polskie góry, które oferują niezwykłe miejsca do wspinaczki. Potrzebne jest skupienie, ale całe ciało wycisza się jednocześnie i oddala od monotonii życia.

Wspinaczkę często łączy się dzisiaj z innymi sztukami, ludzie czują się zainspirowani do robienia fotografii, malowania albo pisania o przeżytych przygodach. Zawodowi wspinacze inspirują, ich biografie są popularne wśród czytelników, najlepszym przykładem są czasem wręcz nieprawdopodobne historie alpinistów. Ten sport pokazuje tylko, do czego jest zdolny ludzki organizm, wspinacz natomiast osiąga harmonię z własnym ciałem. Wspinanie się, czyli sięganie jeszcze wyżej jest metaforą naszych własnych zmagań życiowych i pokonywaniu ich ze wszelką cenę. Historie wspinaczy to często motywujące historie o życiu i walce z własnymi słabościami.

Co się tyczy kosztów, bywa różnie. Wspinaczka ściankowa zasadniczo wymaga jedynie kupna wygodnej pary butów i stroju, resztę zapewnia Wam klub, do którego chodzicie „na ściankę”. Wspinaczka górska to już inna sprawa. Niezbędne są haczyki, uprzęże, kaski, karabinki, przyrządy do asekuracji, liny, taśmy… Uff, jest tego trochę, ale wierzcie nam, że będzie warto. Do tego oczywiście woreczek z magnezją – proszkiem, dzięki któremu nasze dłonie się nie pocą. Podstawa zawodowego wspinacza to solidne buty. Nie trzeba mieć żadnych uprawnień, choć należenie do klubu wspinaczkowego z pewnością pomoże. Słuchanie historii innych i możliwość dzielenia się wrażeniami często jest bezcennym doświadczeniem, szczególnie, gdy chwilowo czujecie się zniechęceni. Nie zapomnijcie o przygotowaniu mentalnym, czyli nastawieniu i determinacji, gdy pojawią się pierwsze schody. Nie wolno się zrażać!

Zapał to jedno, ale nie ma co dawać się ponieść zbytniej ekscytacji. Aby stać się wytrawnym wspinaczem, należy zacząć powoli, od małych kroczków. Na początek wybierajcie mniej wymagające ścianki, a jeśli mierzycie we wspinaczkę górską, trenujcie dużo na ściance, potem na łatwiejszych trasach w terenie, wreszcie na pierwszych zboczach górskich. Odpowiednie szkolenie jest niezbędne. Pod okiem doświadczonego trenera nauczycie się wielu cennych rad, jak poprawić koordynację i reagować w niespodziewanych, czasem też ryzykownych sytuacjach. Wspinaczka to hobby, sport, ale też długoterminowy projekt. Wiąże się z planem treningu i opracowaniem grafiku z wyprzedzeniem, co pozwala przygotować się na większą wyprawę wspinaczkową. Co za tym idzie, trzeba trzymać formę – dobre przygotowanie fizyczne to większe poczucie bezpieczeństwa w trakcie wspinania. Tak, nie ma żartów! Nie ma tu miejsca na zgrywanie odważnych i porywania się na wyprawę, dając się ponieść spontaniczności. Przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa, a wszystko pójdzie po Waszej myśli. Pamiętajcie, że dobry wspinacz to rozsądny wspinacz.

Wspinaczka to szalenie kusząca perspektywa. Adrenalina, emocje, wyzwanie, ambicja, a do tego niezapomniane widoki i wspomnienia, których nikt Wam nie odbierze. Jeśli kochacie przyrodę i szczyptę ryzyka albo po prostu chcecie zdobyć zwykłą ściankę na sali, odkryjecie, że wspinaczka może wprowadzić niemałe zamieszanie w życiu, ale to bardzo dobrze – będą to tylko i wyłącznie dobre zmiany.